Kolonyal Mimari.

04/02/2019

Evin büyüklüğünden bağımsız olarak, Kolonyal dönemi mimarisi çeşitli özellikleri paylaşmaktadırlar. Öncelikle binalar simetrik veya karedir. Mevsimsel olarak sıcak olan bölgelerde, havalandırmanın kolay yapılabilmesi amacı ile tavanlar yüksek tasarlanır. Ev sahiplerinin kendi çizgilerini ortaya koyabilecekleri aksesuarlar, döküm balkon korkulukları, pirinç kapı tokmakları, camdan yapılmış kapı tokmakları ve yaldızlı iç aynalar gibi öğeler bu dönemin imzası niteliğindedir. Bölgesel olarak değişmekle birlikte, kapı ve  camlarda kepenk kullanımı da  kolonyal dönemin önemli özelliklerindendir. 

 

Özellikle , Amerika kıtasında ki,  Fransız, İspanyol ve İngiliz mimari etkillerinin temelli aslında, Roma ve Antik Yunan dönemindeki süslemeli, büyük sutunlu konut ve ibadethanelerin yapı tarzıdır. Karşı kıyı, İngilterede ise, 1666'da ki büyük yangından hemen sonra şehrin yeniden inşaası gerekmiş,  dönemin ünlü mimarların; Christopher Wren, James Gibbs ve Robert Adam etkilendikleri popüler İtalyan Mimar Andrea Palladio'nun projelerini anımsatan, bu tarzda bir çok yapının hayata geçmesini sağlamıştır.

 

Milas, Güllük'te hayata geçen projemizde, özellikle İspanyol Kolonyal dönemi mimarisinin, Meksika örneklerinde olduğu gibi; arazinin tüm kusurlarını avantaja çevirerek, mümkün olduğunca simetriyi koruyacak görsele ulaşmaya çalıştık. Bu dönem mimarisi temellinde, mümkün oldukça yalın, detaydan uzak, kolay anlaşılabilir bir tasarım ortaya çıkardığımız kanısındayız. 

 

Yeni projelerde görüşmek üzere..

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Instagram Icon
  • be
Bizi Takip Edin..
ETİKETLERLE ARAMA
PARLAK FİKİRLER

02/05/2017

Please reload

GALERİ

1/10
ESKİLER